Profilaktyka stomatologiczna

 

Profilaktyka stomatologiczna to podstawa zachowania zdrowia zębów, a w konsekwencji - zdrowia całego organizmu. Choroby zębów i jamy ustnej przyczyniają się do rozwoju wielu różnych schorzeń ogólnoustrojowych, np. cukrzycy, miażdżycy, chorób nerek. Profilaktyka stomatologiczna, czyli nieskomplikowane i mało kosztowne działania zapobiegające rozwojowi chorób jamy. W naszej praktyce w ramach profilaktyki wykonujemy : usuwanie kamienia i osadu, lakowanie bruzd oraz profilaktykę fluorkową i lakierowanie.

 

Skaling to zabieg polegający na usuwaniu twardych złogów nazębnych, czyli kamienia nazębnego. Są dwa rodzaje skalingu:

  • skaling naddziąsłowy - polega na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni korony zęba. Jest to najpopularniejszy rodzaj zabiegu wykonywany u pacjentów.
  • skaling poddziąsłowy - polega na usunięciu kamienia nazębnego, który odkłada się pod powierzchnią dziąseł.

 

Piaskowanie zębów to zabieg dentystyczny polegający na usuwaniu osadów nazębnych i nieestetycznych przebarwień za pomocą tzw. piaskarki. Piaskowanie pomaga w walce z kamieniem nazębnym, jest zabiegiem uzupełniający po skalingu.

 

Lakowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym polegającym na wypełnianiu bruzd zębów trzonowych (mlecznych i stałych) i przedtrzonowych specjalną substancją zwaną lakiem szczelinowym. Inną, stosowaną zamiennie nazwą tego zabiegu jest 'uszczelnianie bruzd', ponieważ bruzdy na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych stanowią doskonałe miejsce do zalegania resztek jedzenia i płytki bakteryjnej. Głębokość i konfiguracja bruzd praktycznie uniemożliwia ich właściwe wyczyszczenie podczas szczotkowania. Z tych względów bruzdy powierzchni żujących zębów są najczęstszym miejscem występowania pierwszych ognisk próchnicy.

 

Zabieg profilaktyki zębów w Pszczynie
Profilaktyka zębów

 

Lak szczelinowy jest to preparat o płynnej konsystencji, który zapływa w bruzdy, szczeliny i zagłębienia na powierzchni żującej zęba. Jest to materiał podobny do 'plomby', przeważnie światłoutwardzalny. Niektóre posiadają zdolność pobierania ze śliny i uwalniania do tkanek zęba związków fluoru, pełniąc tym samym dodatkową funkcję ochronną. Mleczny kolor laku sprawia, że jest on dobrze widoczny dla lekarza, jednocześnie nie zwracając swoją obecnością uwagi np. podczas śmiania się. Jego obecność może być łatwo skontrolowana w tradycyjnym badaniu stomatologicznym. Lakowaniem eliminujemy możliwość rozwoju bakterii w trudno dostępnych do oczyszczania miejscach, zmniejszając ryzyko wystąpienia próchnicy. Lakierowanie zębów jest metodą skuteczną, ponieważ lakier utrzymuje się na zębach od kilku godzin do kilku dni, dzięki czemu szkliwo zostaje w znaczny sposób wzbogacone we fluor. Lakiery mogą być stosowane w celach profilaktycznych, jak również jako środek wspomagający leczenie próchnicy w różnych stopniu zaawansowania, leczeniu odwapnień szkliwa lub znoszeniu nadwrażliwości zębów po skalingu. Lakierowanie powtarza się najczęściej 2 razy w roku lub 4 razy w roku w przypadku osób z dużym ryzykiem rozwoju próchnicy. Zabieg może być przeprowadzany zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych.

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności