Aparaty ruchome

Aparaty ruchome ( takie, które pacjent sam zakłada i usuwa z jamy ustnej). Aparaty ruchome w zależności od zastosowanych sił działających na układ stomatognatyczny dzielimy na

  • czynne ( to aparat działający mechanicznie zarówno na zęby, jak i na przyzębie oraz kość za pomocą sprężyn, łuków, gum )
  • czynnościowe oraz mechaniczno- czynnościowe ( to takie aparaty, które swoim działaniem wywołują zmiany napięcia i narządu żucia )
  • bierne ( aparat, który nie posiada elementów mechanicznych, a jego działanie polega na wykorzystaniu wyłącznie sił fizjologicznych narządu żucia ).

 

W grupie aparatów ruchomych wyróżniamy aparaty jednoszczękowe ( płytki Schwarza, aparat retencyjny ), dwuszczękowe ( aparaty blokowe, bionatory itp.) Każdy aparat ruchomy jest zbudowany z elementów zasadniczych ( płyta podstawowa, klamry utrzymujące) oraz elementów uzupełniających ( łuki, śruby, sprężyny, wały nagryzowe). We wczesnym leczeniu ortodontycznym wyróżniamy aparaty zapobiegawcze ( utrzymywacz przestrzeni, protezy dziecięce ) oraz aparaty gimnastyczne ( płytka przedsionkowa). Aparaty są wykonywane indywidualnie dla danego pacjenta z zegarmistrzowską precyzją i starannością.

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności